BRATISLAVA CROSSOVER FESTIVAL
10/03/2019

BRATISLAVA CROSSOVER FESTIVAL: 6. 4. - 28. 4. 2019, Slovenský rozhlas, Klarisky

V nedeľu 6. apríla sa v hlavnom meste začne nový festival zameriavajúci sa na prepojenia klasickej hudby s inými žánrami a provokatívne dramaturgické projekty.

Aj keď sa crossoverové projekty objavujú aj v ponuke iných bratislavských festivalov, v prípade Bratislava Crossover Festivalu ide o prvý festival špecializujúci sa na fúzie klasiky s iným žánrami.

Festival otvorí koncert špičkového orchestra starého jazzu Fats Jazz Band, na čele ktorého stojí jeden z najvšestrannejších slovenských hudobníkov Ladislav Fančovič. Fats Jazz Band uvedie program, ktorý pripravil minulý rok na objednávku Bratislavského organového festivalu – repertoár Fatsa Wallera, prvého jazzmana, ktorý začal experimentovať s klasickým organom. Projekt sa minulý rok podarilo zrealizovať len na elektrickom organe, tentoraz však zaznie v plnej kráse a naozaj v autentickom zvuku na veľkom organe v Slovenskom rozhlase, navyše doplnený o unikátne dobové aranžmány klasickej hudby pre swingový orchester.

Ladislav Fančovič sa objaví nielen v úvode festivalu ako bandleader, klavirista a jazzový organista, ale aj v jeho závere, a to opäť v atypickej polohe. Spolu s jedným z našich najvýznamnejších  huslistov s Milanom Paľom pripravia pre BCF unikátny program, ktorým dokonale naplnia druhú dramaturgickú líniu festivalu – provokatívne dramaturgické projekty. Uvedú transkripcie Bachových violončelových sonát, no ani jeden z nich nebude hrať na svojom „hlavnom“ nástroji: Ladislav Fančovič sa predstaví ako saxofonista a v rukách Milana Paľu sa objaví nástroj, ktorý bol skonštruovaný špeciálne preňho – hybrid huslí a violy s názvom milanolo.

Ďalší projekt na objednávku Bratislava Crossover Festival kombinuje dva programy: ľudové balady s PaCoRa Triom a výber z bartókovského repertoáru, ktorý Mucha Quartet nahral s Ivou Bittovou na známom CD Slovenské spevy.  Ide o transkripcie Bartókovej, prevažne klavírnej tvorby na motívy slovenskej ľudovej hudby pre hlas a sláčikové kvarteto z pera Vladimíra Godára. Sólistka programu, známa speváčka ľudovej hudby Slávka Zápotočná-Horváthová – spolupracujúca s OĽUN-om, ale aj členka vokálnej a cappella zostavy Sklo – prináša nový interpretačný pohľad na Godárové transkripcie Bartóka. Jej spoločný projekt s PaCoRa Triom je zase oknom do sveta world music a ukážkou iného spracovania ľudového materiálu.

Maďarský multiinštrumentalista Balázs Dongó Szokolay, hráč na dychových nástrojoch, už dvakrát účikoval v crossoverových projektoch Bratislavského organového festivalu s organistom Lászlóm Fassangom. Tentoraz prináša vlastný projekt transkripcií skladieb Bélu Bartóka a Zoltána Kodálya pre ľudové dychové nástroje a klavír. Program prepojí delikátnu atmosféru klasického komorného koncertu so živelnosťou virtuózneho hráča z prostredia ľudovej hudby.

https://www.facebook.com/ORGANYzacia

mjuzik@mjuzik.eu

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hlavný organizátor: ORGANYzácia, o.z.

Spoluorganizátor: RTVS

Hlavný partner podujatia: Fond na podporu umenia

Predpredaj vstupeniek v sieti Ticketportal a hodinu pred koncertmi v mieste ich konania.

.......................................................................................................................................................................

PROGRAM:

So 6. apríla, 19.00

Veľké koncertné štúdio SRo

FATS JAZZ BAND GOES CLASSICAL, L. Fančovič – organ

 

So 13. apríla, 19.00

Koncertná sieň Klarisky

BARTÓK / KODÁLY: BACK TO THE ROOTS, B. Dongó Szokolay – píšťalky, gajdy, tárogátó, L. Fassang – klavír

 

Ne 14. apríla, 19.00

Koncertná sieň Klarisky

SLOVENSKÉ SPEVY

Slávka Zápotočná-Horváthová – spev, PaCoRa Trio / Mucha Quartet

 

Ne 28. apríla, 19.00

Koncertná sieň Klarisky

BACH: MIXED IDENTITY, L. Fančovič – barytónsaxofón, M. Paľa – milanolo