Grazyna Auguscik: Poľská diva bossa novy v Bratislave
02/03/2012

Grazyna Auguscik a Paulinho Garcia: Beatles Nova, 6. marca 2012, 19.00 h, Komorné štúdio SRo, Mýtna 1, Bratislava

Jeden z najkrajších hlasov súčasného jazzu, poľská speváčka Grazyna Auguscik prichádza do Bratislavy so svojím najnovším projektom Beatles Nova. Na koncerte v Slovenskom rozhlase predstaví spolu s brazílskym gitaristom Paulinhom Garciom piesne Beatles v úpravách v štýle bossa novy.

 Hity, ktoré sa stali klasikou pop music, znejú v intepretácii Grazyny Auguscikovej a Paulinha Garciu síce jednoznačne rozpoznateľne, no v podobe, ktorá je sama osebe autorským i interpretačným počinom. Vokálne línie sa zväčša odvíjajú v simultánnom speve oboch protagonistov v neobyčajných harmonických spojeniach. Priezračný hlas Auguscikovej dokonale zapadá do konceptu bossa novy, vyžadujúcej mimoriadne presnú intonáciu a zmysel pre štýlovosť. To všetko patrí do výbavy charizmatickej speváčky, ktorej prejav je podľa kritikov v tom najlepšom zmysle slova eklektický: zužitkujúc najmodernejšie výdobytky súčasného jazzu s odkazmi ku koreňom a zahalený typickým slovanským tajomnom. Auguscik priťahuje k jazzu aj publikum spoza hraníc tohto žánru bez toho, aby skĺzla k lacnému vtieraniu sa nenáročným poslucháčom. Preto rovnako očaruje kritiku i široké publikum. Ako povedal recenzent Los Angeles Times: „...je to speváčka, ktorú treba vidieť.“

Grazyna Auguscik je po Ursule Dudziak a Anne Marii Jopek treťou poľskou jazzovou speváčkou, ktorá dosiahla naozaj svetový ohlas. Venuje sa najmä prienikom jazzu s etnicky zakorenenými štýlmi, ako je klezmer, vplyvy poľskej ľudovej hudby či bossa nova. Od roku 1994 žije v Chicagu, kde sa zaradila medzi hviezdy miestnej jazzovej scény. V ankete poľského časopisu Jazz Forum Magazine zvíťazila 4-krát v kategórii najlepšia jazzová speváčka. Roku 2002 získala titul Najlepšia speváčka v ankete Chicago Music Awards. Fenomenálny úspech zaznamenal jej album Homage – Three for Brasil (Pony Canyon Records), ktorý sa r. 2002 zaradil medzi 20 najpredávanejších jazzových albumov v Ázii. Roku 2012 pritiahla so svojím projektom Chopin World Sound do chicagského Millenium Park viac než 10 000 poslucháčov. Koncert bol vyhlásený za jeden z 10 najvýznamnejších jazzových koncertov v chicagskej oblasti za posledných 30 rokov. Grazyna Auguscik spolupracovala s hviezdami súčasného jazzu, ako sú Randy a Michael Breckerovci, Jim Hall, Toots Thielemans, Milan Urbaniak či Patricia Barber. Nahrala 14 CD.