Querela pacis – nové CD Vladimíra Godára
15/05/2011

Vo vydavateľstve Pavian records vychádza nové CD s hudbou Vladimíra Godára QUERELA PACIS. Na CD znie rovnomenné oratórium pre soprán, alt, bas, miešaný zbor a orchester s podtitulom „Hommage à Desiderius Erasmus Roterodamus“. Interpretmi diela sú americká sopranistka Emily Van Evera, altistka Petra Noskaiová, basista Tomáš Šelc, súbor Solamente naturali (umelecký vedúci Miloš Valent), Katedrálny zbor sv. Martina (zbormajster Dušan Bill). Oratórium naštudoval známy anglický dirigent Andrew Parrott, ktorý sa podpísal pod premiéry viacerých Godárových skladieb.

„Ako deti sme sa často hrávali na vojakov a každý chlapec chcel byť partizánom či ruským vojakom. Keď sme potom v auguste 1968 zažili tanky v akcii, už sme sa nikdy nechceli hrať na ruských vojakov; pochopili sme, že tanky v skutočnosti prinášajú smrť a neslobodu... ...Erazmus Rotterdamský bol asi prvým mysliteľom, ktorý jednoznačne odmietol všetky ospravedlňujúce vznešené ciele vladárov a vo svojich dvoch rečiach – Querela pacis a Dulce bellum inexpertis – označil vojnu za absolútne zlo, ktorého jediným skutočným dôvodom je chamtivosť mocných.“  Vladimír Godár v bulletine k CD Querela pacis

 Vladimír Godár (1956) patrí k najvýznamnejším slovenským skladateľom. Jeho hudba znie na viac než 30 CD a v takmer 30 filmoch, s obrovskou odozvou u profesionálov ale aj u širšieho hudbymilovného publika. Je nositeľom mnohých prestížnych ocenení, naposledy Ceny Fra Angelica za prínos o kresťanské hodnoty v kultúre na Slovensku za rok 2010 a Medzinárodnej vyšehradskej ceny za podporu a rozvoj spolupráce krajín Vyšehradskej skupiny v oblasti kultúry za rok 2009. S filmovou hudbou sa takmer každoročne objavuje v nomináciách prestížnych filmových cien Český lev, pričom je už dvojnásobným držiteľom tohto ocenenenia. Okrem kompozície je aktívny aj v oblasti muzikológie, hudobnej publicistiky a pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.

mjuzik.eu

http://www.vladimirgodar.wz.cz/querela_sk.htm